Застосування прийомів театральної педагогіки у навчанні елементарного німецькомовного спілкування учнів початкової школи
DOI:
https://doi.org/10.32589/1817-8510.2020.2.203599Ключові слова:
елементарне німецькомовне спілкування, прийоми театральної педагогіки, учні початкової школи.Анотація
У статті обґрунтовано доцільність застосування прийомів театральної педагогіки у процесі навчання елементарного німецькомовного спілкування учнів початкової школи та необхідність спеціальної підготовки студентів / учителів до використання таких прийомів у навчанні іноземної мови. Визначено та охарактеризовано чотири типи елементарного іншомовного спілкування (квазі-, прото-, пара- та метакомунікація) у динаміці формування елементарної іншомовної компетентності учнів початкової школи на рівнях А1.1 та А1.2. Встановлено, що основним способом засвоєння іноземної мови на першому рівні формування елементарної іншомовної компетентності А1.1 є наслідування, що обумовлює переважно рецептивне та імітативне навчання усного німецькомовного спілкування на основі механізмів сприйняття, розуміння і відтворення іншомовних мов леннєвих одиниць без змін та з незначними змі нами. Відібрано оптимальні прийоми театральної педагогіки для реалізації визначених механізмів засвоєння іноземної мови учнями початкової школи у межах перших двох типів елемен тарного іншо мовного спілкування (квазі- та протоспіл кування), зокрема такі, як «чути і діяти», «магічне дзеркало», «пере втілення», «калейдоскоп», «скульптури», пальчикові ігри-драматизації, ляльковий театр, казкові ігри. Виділено чотири групи прийомів театральної педагогіки відповідно до визначених мовленнєвих дій, а саме для формування в учнів умінь: сприйняття і розуміння німецько мовних мовленнєвих одиниць; відтворення німецькомовних мовленнєвих зразків на основі наслідування без змін; відтворення ні мецько мовних мовленнєвих зразків на основі насліду вання з незначними змінами; конструювання коротких німецькомовних висловлювань на основі аналогії. Продемонстровано методику застосування відібраних прийомів на прикладах з підручників німецької мови та з досвіду викладання.
Посилання
Артемова, Л. В. (2002). Театр і гра. Київ: Томіріс.
Березіна, О., Гніровська, О., & Линник Т. (2014). «Грайлик» Програма з організації театралізованої діяльності в дошкільному навчальному закладі. Тернопіль: «Мандрівець».
Бориско, Н. Ф., Сидоренко, М. М., Горбач, Л. В. 14., Савченко Л.П., Паршикова О.О., & Мельничук Г.М. (2012). Німецька мова: підруч. для 2 кл. загальноосвітн. навч. закл. Київ: Грамота.
Гріневич, Л. (2019). НУШ: результати першого року, підготовка до нового. Взято з https://mon.gov.ua/storage/app/media/Serpneva%20conferentcia2019mon18-06-2019conference-fingrinevich.pdf 2019.
Дапута, К. (2000). Развитие творческого мышления младших школьников методом драмы на уроках польского языка и литературы. (Автореф. дисс. канд. психол. наук). Калуга.
Дручків, Н. Ю., & Паршикова, О. О. (1997). Німецька мова у грі, 1: Книжка для вчителя. Київ: Освіта.
Іноземні мови. Навчальна програма для загальноосвітніх та спеціалізованих навчальних закладів 1-4 класи. (2018). Взято з: https://mon.gov.ua/storage/app/mediazagalna%20serednya/ programy-1-4-klas/inozemna-mova-poyasnyuvalna-znz-sznz-14-klas-belyaeva-xarchenko-finalna-zv.pdf.
Марютина, Т. М., Стефаненко, Т. Г., & Поливанова, К. Н. (2001). Психология развития: учебник для студ. высш. психол. и пед. учеб. заведений. Москва: Академия.
Ніколаєва, С. Ю. (2003). Загальноєвропейські Рекомендації з мовної освіти: вивчення, викладання, оцінювання. Київ: Ленвіт.
Паршикова, О. О. (2010). Теоретичні основи навчання іно земної мови учнів початкової школи. (Дис. докт. пед. наук). Київський національний лінгвістичний університет, Київ.
Паршикова О.О., Мельничук Г.М., Савченко Л.П., Сидоренко М.М., & Горбач Л.В. (2012). Німецька мова: підруч. для 1 кл. загальноосвіт. навч. закл. Київ: Грамота.
Паустовська, М. В. (2010). Навчання майбутніх учителів німецької мови усного монологічного висловлювання засобами театральної педагогіки. (Дис. канд. пед. наук). Київський національний лінгвістичний університет, Київ.
Пиаже, Ж. (1997). Речь и мышление ребенка. Санкт-Петербург: Союз.
Скалкин, В. Л. (1981). Основы обучения устной иноязычной речи. Москва: Рус. язык.
Lundquist-Mog, A., & Widlok, B. (2015). DaF für Kinder // Deutsch Lehren und Lernen 8. München: Goethe-Institut, Klett-Langenscheidt.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Олена Олексіївна Паршикова, Маріанна Володимирівна Паустовська
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Цей журнал є виданням із відкритим доступом. Усі публікації знаходяться у вільному доступі для користувача та або його установи. Згідно із Будапештською ініціативою відкритого доступу (BOAI) користувачі можуть безкоштовно читати, завантажувати, копіювати, розповсюджувати, друкувати, шукати та посилатися на повні тексти статей цього журналу, не запитуючи дозволу видавця або автора. Посилання на авторів і видання при копіюванні та цитуванні матеріалів журналу обов'язкове.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії) за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.