Про деякі міфи сучасної вітчизняної методики викладання іноземних мов як науки
DOI:
https://doi.org/10.32589/1817-8510.2021.3.241153Анотація
У статті наводяться докази того, що українська теорія та методика навчання іноземних мов як наука розвивається досить стрімко, але її поступальний розвиток дещо гальмується кількома необґрунтованими переконаннями («міфами»), деякі з яких залишилися ще з радянських часів. Як найбільш «гальмуючі», з погляду подальшого найскорішого та найбільш прогресивного розвитку вітчизняної методики, були розглянуті три міфи: про те, що «методика – це вправи» і тому будь-яке методичне дослідження має завершуватися створенням системи (або підсистеми) відповідних цьому дослідженню вправ; про те, що методична розробка в будь-якому методичному дослідженні має лежати в межах одного, і тільки одного, широкого, обґрунтованого та більш-менш загальноприйнятого методичного підходу; і про те, що в методичному дослідженні слід використовувати та спиратися лише на найсучаснішу літературу з галузі. У статті проводиться розмежування між видами освітньої діяльності в навчанні мов і вправами як стандартизованими та допоміжними складниками в системі такого навчання і доводиться, що методичне дослідження має завершуватися чітко сформульованим практичним результатом для використання в освітньому процесі, який зовсім необов’язково буде тільки системою вправ або навіть видів освітньої діяльності. Демонструється також, що розроблені в методичних дослідженнях підходи не мають неодмінно лежати в межах одного широкого та загальноприйнятого підходу, а, навпаки, можуть суміщати риси різних, навіть протилежних, підходів за умов відповідності принципам створеної в останні десятиріччя теорії принципового прагматизму, які забезпечують гармонійність такого суміщення. Нарешті, доводиться, що теорія і методика навчання іноземних мов є наукою, в якій нове знання не скасовує попереднє, а «вбудовується» в нього, створюючи разом з ним нову систему. Тому в методичних дослідженнях абсолютно неможливо спиратися лише на результати досліджень останніх кількох років, а необхідно враховувати (і покликатися) на роботи минулих десятиріч. Робиться висновок, що позбавлення від існуючих «методичних міфів» сильно прискорить і покращить розвиток вітчизняної системи мовної освіти.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Цей журнал є виданням із відкритим доступом. Усі публікації знаходяться у вільному доступі для користувача та або його установи. Згідно із Будапештською ініціативою відкритого доступу (BOAI) користувачі можуть безкоштовно читати, завантажувати, копіювати, розповсюджувати, друкувати, шукати та посилатися на повні тексти статей цього журналу, не запитуючи дозволу видавця або автора. Посилання на авторів і видання при копіюванні та цитуванні матеріалів журналу обов'язкове.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії) за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.