Формування навчально-стратегічної компетентності в англійськомовному професійно орієнтованому говорінні майбутніх учителів в аспекті рефлексивного й диференційованого підходів
DOI:
https://doi.org/10.32589/1817-8510.2023.3.290244Анотація
Статтю присвячено дослідженню проблеми формування навчально-стратегічної компетентності в англійськомовному професійно орієнтованому говорінні майбутніх учителів. Актуальність запропонованої статті зумовлена необхідністю пошуку нових підходів у зв’язку зі скороченням аудиторних годин у ЗВО й збільшенням годин самостійної роботи студентів. У статті проаналізовано специфіку та обґрунтовано ефективність положень сучасних підходів; подано визначення навчально-стратегічної компетентності в професійно орієнтованому говорінні майбутніх учителів англійської мови: зазначено, що навчально-стратегічна компетентність передбачає здатність мовця усвідомлено, ефективно й самостійно навчатися й керувати процесом говоріння в професійних ситуаціях. Доведено релевантність рефлексивного й диференційованого підходів до формування цієї компетентності. Зокрема, навчання, що базується на засадах рефлексивного підходу розвиває в студентів уміння аналізувати власний досвід опанування навчальними й комунікативними стратегіями, визначати найбільш ефективні з них, проєктувати свої подальші навчальні й комунікативні дії з метою удосконалення розвинених умінь. З урахуванням теоретичних положень рефлексивного підходу, обґрунтовано необхідність опанування студентами певними рефлексивними вміннями із послідовною імплементацією п’яти етапів механізму рефлексії. Диференційований підхід до формування досліджуваної компетентності уможливить індивідуалізацію навчання, варіювання методів і засобів навчання, адаптацію вправ і завдань залежно від когнітивного стилю, індивідуальних характеристик і потреб здобувачів вищої освіти. У статті з’ясовано особливості інкорпорації індивідуалізації в руслі диференційованого підходу, установлено найбільш
ефективні принципи цього підходу, описано етапи адаптації, регуляції й удосконалення.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Цей журнал є виданням із відкритим доступом. Усі публікації знаходяться у вільному доступі для користувача та або його установи. Згідно із Будапештською ініціативою відкритого доступу (BOAI) користувачі можуть безкоштовно читати, завантажувати, копіювати, розповсюджувати, друкувати, шукати та посилатися на повні тексти статей цього журналу, не запитуючи дозволу видавця або автора. Посилання на авторів і видання при копіюванні та цитуванні матеріалів журналу обов'язкове.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії) за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.