Формування навчально-стратегічної компетентності в англійськомовному професійно орієнтованому говорінні майбутніх учителів із використанням Сhatgpt
DOI:
https://doi.org/10.32589/1817-8510.2024.2.306369Анотація
Статтю присвячено дослідженню формування навчально-стратегічної компетентності в англійськомовному професійно орієнтованому говорінні майбутніх учителів. У роботі розглянуто потенціал чат-бота ChatGPT як засобу навчання. Актуальність запропонованої статті зумовлена необхідністю цифровізації освітнього процесу і впровадження інноваційних засобів навчання, які будуть релевантними для формування досліджуваної компетентності. У статті обґрунтовано доцільність використання ChatGPT в освітніх цілях у вищій школі, оскільки він є чат-ботом, діалоговою системою, розробленою на основі штучного інтелекту, і може замінити викладача або співрозмовника в разі їхньої відсутності в певний момент.
Проаналізовано функціонал ChatGPT і його особливості, як-от: здатність навчатися, запам’ятовувати й аналізувати необхідну інформацію, адаптуватися до взаємодії з конкретним користувачем. З’ясовано типові помилки користувачів, визначено основні переваги ChatGPT як засобу
навчання, зокрема задоволення принципів диференційованого навчання, висока зацікавленість студентів, ефективність зворотного зв’язку й подібність до людської комунікації. До недоліків віднесено недостатню сформованість умінь користуватися штучним інтелектом у викладачів і
студентів, прогнозованість відповідей чат-бота, втрату ефекту новизни з плином часу й відсутність достатньо сформованої методичної компетентності ChatGPT. За результатами практичного дослідження потенціалу ChatGPT подано рекомендації для студентів-користувачів ChatGPT щодо коректного формулювання запиту в чатботі для швидкого досягнення поставленої мети, а саме конкретизація ролей, цільової авдиторії, завдань, запит до ChatGPT на зворотний зв’язок тощо. Розроблено вправи різних типів і видів для ознайомлення студентів зі стратегіями і формування в них умінь послуговуватися ними, використовуючи цей інноваційний засіб навчання. У результаті практичної перевірки запропоновані вправи довели свою ефективність для формування навчально-стратегічної компетентності в професійно орієнтованому говорінні майбутніх учителів.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Цей журнал є виданням із відкритим доступом. Усі публікації знаходяться у вільному доступі для користувача та або його установи. Згідно із Будапештською ініціативою відкритого доступу (BOAI) користувачі можуть безкоштовно читати, завантажувати, копіювати, розповсюджувати, друкувати, шукати та посилатися на повні тексти статей цього журналу, не запитуючи дозволу видавця або автора. Посилання на авторів і видання при копіюванні та цитуванні матеріалів журналу обов'язкове.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії) за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.