Професійно-методичні завдання для формування і розвитку методичних умінь як складника тестової компетентності майбутніх учителів іноземних мов і культур
DOI:
https://doi.org/10.32589/1817-8510.2019.2.169286Ключові слова:
учитель іноземних мов і культур, класифікація, методичні вміння, професійно-методичне завдання, тестова компетентність.Анотація
Професійно-методичне завдання є засобом навчально-пізнавальної діяльності для формування і розвитку у майбутніх учителів іноземних мов і культур методичних умінь добору навчального матеріалу, аналізу тестових завдань та їх самостійного укладання з метою реалізації тестового контролю рівня сформованості в учнів іншомовної комунікативної компетентності та окремих її складників. Під час виконання професійно-методичних завдань активізуються методичні знання та розвиваються специфічні методичні вміння майбутніх учителів проектувати, організовувати та реалізувати контроль з використанням лінгводидактичного тестування. У процесі формування і розвитку методичних умінь професійно-методичні завдання виконують навчальну, мотивувальну, інтегрувальну, розвивальну та контрольну функції. У статті обґрунтовано і представлено класифікацію професійно-методичних завдань за одним основним (характер методичних дій вчителя іноземних мов і культур) і двома додатковими (місце виконання, режим виконання) критеріями. За критерієм «характер методичних дій вчителя іноземних мов і культур» визначено рецептивно-аналітичні, репродуктивні, творчі професійно-методичні завдання, які спонукають студентів до спостереження, аналізу, узагальнення, класифікації, відтворення, прогнозування, розроблення, презентації, за критерієм «місце виконання» – аудиторні і позааудиторні професійно-методичні завдання, за критерієм «режим виконання» – індивідуальні, парні, групові (в малих групах). Визначено види професійно-методичних завдань за основним критерієм: аналіз, класифікація (рецептивно-аналітичні), доповнення, коригування (репродуктивні), розроблення (творчі). Сформульовано вимоги до професійно-методичних завдань: функціональність, практичне спрямування, урахування характеру методичних дій учителя іноземних мов і культур у процесі проектування, планування й організації тестового контролю рівня сформованості в учнів іншомовної комунікативної компетентності та її компонентів. Приклади професійно-методичних завдань наведено французькою мовою.
Посилання
Вербицкий, А. А, & Бакшаева, Н. А. (1996). Проблема трансформации мотивов в контекстном обучении. Взято з: http://www.voppsy.ru/issues/1997/973/973012.htm.
Заяц, Ю. С. (2005). Методическая задача как средство формирования проектировочных умений у студентов факультета начальных классов в процессе методико-математической подготовки (Дис. канд. пед. наук). Московский педагогический университет, Москва.
Игна, О. Н. (2010). Современные классификации учебных методических задач. Вестник Томского государственного университета, 338, 177-182.
Казакова, О. П. (2014). Практико-ориентированные задачи в подготовке преподавателей иностранного языка для специальных целей. Педагогическое образование в России, 6, 109-111.
Білодід, І. К. (Ред.). (1973). Словник української мови в 11 томах (Т. 4 (І-М)). Київ : Наукова думка.
Языкова Н. В. (1984). Система учебной исследовательской работы студентов в методической подготовке учителя иностранного языка .Иностранные языки в школе, 5, 60–63.
Языкова, Н. В. (1994). Процесс обучения иностранным языкам как предмет профессионально-методической подготовки будущего учителя. Иностранные языки в школе, 2, 49-54.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Н. В. Майєр
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Цей журнал є виданням із відкритим доступом. Усі публікації знаходяться у вільному доступі для користувача та або його установи. Згідно із Будапештською ініціативою відкритого доступу (BOAI) користувачі можуть безкоштовно читати, завантажувати, копіювати, розповсюджувати, друкувати, шукати та посилатися на повні тексти статей цього журналу, не запитуючи дозволу видавця або автора. Посилання на авторів і видання при копіюванні та цитуванні матеріалів журналу обов'язкове.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії) за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.